HOME PAGE HOME PAGE
Pátek 04.07.2025
 
AREÁL SOLISKO
Dopravní přístupnost
Mapa areálu
Lyžařské trasy
Občerstvení
Lyžařská škola
SKI servis
Půjčovna lyží
Parkoviště
Fotogalerie
Ceník služeb
Napište nám
SJEZDOVKY A VLEKY
Sjezdovka 600 m
Sjezdovka 450 m
Sjezdovka 280 m
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality
Akce v regionu
HORNÍ BEČVA
Obec Horní Bečva
Historie obce
Symboly obce
Památky a architektura
Kultura a zábava
Přírodní zajímavosti
Turistické zajímavosti
Sport a relaxace
Ubytování a stravování
Obchod a služby
Vzdělávání
Zdravotnictví
Policie a hasiči
Pohotovostní služba

Vyznání prof. Kamily Mošové

Ačkoliv bydlím již od roku 1936 trvale v Praze, můj vztah k Valašskému Meziříčí je velmi srdečný. Když slyším J. Šulákovou, tu se vracím v myšlenkách do svého rodiště Valašského Meziříčí, důvěrně zvaného Mezříč. Na dětské chvíle u Bečvy vzpomínám nejraději.
Valašské Meziříčí - Valašské Athény, jak bylo toto krásné město za mých časů nazýváno, mělo totiž osmitřídní reálné gymnázium a desítky absolventů odcházely na vysoké školy a jako lékaři, profesoři, spisovatelé a básníci i herci, například R. Brzobohatý nebo F. Hanus, proslavili své rodiště.
Do světa valašských tanců a písní uvedli nás žáky dva profesoři. Na učitelském ústavu to byl prof. Jan Nepomuk Polášek a na meziříčském gymnáziu v tanečním krúžku prof. A. Kubeša. Právě J. N. Polášek s A. Kubešou sbírali po celém Valašsku lidové písně a tance a potom je vydali v pěti zpěvnících, které sloužily také k uchování tanců, neboť tam byl také uveden jejich popis. Kromě školy se o poznávání Valašska a jeho kultury zasloužil také Sokol, který pořádal v létě výlety do nejbližšího okolí. V Sokole jsme hodně zpívali a učili se lidové tance ze všech oblastí naší republiky, hlavně však z Valašska. V zimním období bývaly v neděli odpoledne taneční čaje a i zde se mezi oblíbené moderní tance vloudily některé valašské tance, například Trnka, oblíbené Pilky, někdy i Točená. Zde mohli ogaři ukázat své odzemkové umění. V zimě, v době bálů, jsme se "vyřádili" na papučovém bále, kde se opravdu tančilo ve valašských papučích, které byly na naše tance "jako dělané". Toto vše zanechalo v mé mysli nezapomenutelné vzpomínky, které se mi velmi často promítnou i do snů.
Dalším místem poznání i poučení byly Rožnovské slavnosti. Zde jsem viděla, jak zazpívat a tančit valašské tance. Také časté návštěvy Rusavy se zvláštními kroji i písněmi byly vždy bohatou inspirací. A ještě to byl dodnes konaný a velmi oblíbený Moravský ples, kde každý valašský soubor ukázal ve svých krojích, co umí. To vše, co jsem v mládí viděla a zažila, vytvořilo můj trvale vřelý vztah k rodnému Valašsku.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 12.08.2003 v 21:41 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®